11.01.2012

Luty w ogrodzie

Gdy jest mróz, a zwłaszcza gdy zima jest bezśnieżna, stanowi wielkie zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Dbajmy o nie, a zwłaszcza te wrażliwsze aby były dobrze osłonięte. Rośliny pokojowe i te przechowywane w pomieszczeniach zastępczych także wymagają zimą szczególnej opieki. Jakie prace można wykonać w ogrodzie w lutym. Co zrobić teraz, aby nasz ogród, gdy nadejdzie wiosna był piękniejszy niż rok wcześniej.

Drzewa i krzewy ozdobne, bielenie drzew owocowych.
Jeszcze nie jest za późno pobielić pnie drzew i krzewów, przeważnie mróz i słońce ochoczo działa właśnie w lutym. Posprawdzajmy wykonane osłony a w razie potrzeby poprawmy to co zmienił wiatr. Sprawdźmy pobielone w styczniu drzewa, może należałoby poprawić lub położyć zmytą przez opady warstwę wapna jeszcze raz na pnie drzew owocowych.

Jeżeli nie ma mrozu, robimy przecinki i prześwietlenia drzew, formowanie koron, wycinanie wilków, żywopłoty z krzewów iglastych należy ciąć nim
zaczną się rozwijać pąki, inne krzewy ozdobne kwitnące późną wiosną i latem np. kalina, krzewuszka cudowna,
budleja Dawida, jaśminowce; usuwamy pędy suche, chore, lub rosnące do środka krzewu, krzewy owocowe; agrest, porzeczka przerzedzamy w szczególności wycinamy pędy stare pięcio-sześcioletnie.
Zbieramy i niszczymy; zgniłe, zasuszone owoce zeszłoroczne (tzw. mumie), które wiszą na drzewach owocowych, mogą być źródłem infekcji. Zimują tam grzyby, których zarodniki wiosną mogą zainfekować zawiązki owoców. Mumie trzeba spalić lub głęboko zakopać.
zimujące na drzewach i krzewach różne formy szkodników, wówczas nasze drzewa i krzewy będą lepiej rosły i będą zdrowsze.

Rośliny przechowywane w pomieszczeniach
Przy końcu miesiąca przygotowujemy sadzonki fuksji, surfinii, pelargonii oraz wielu innych roślin wieloletnich, które nie zimują na zewnątrz w ogrodzie. Ścięte młode pędy (sadzonki) ukorzeniamy w mieszaninie piasku i torfu utrzymując temperaturę pomieszczenia 18–20°C. Gdy się ukorzenią sadzimy je do doniczek, przy tym należy pamiętać o zapewnieniu dostępu światła, lub doświetlaniu lampą jarzeniową aby młode rośliny nadmiernie się nie wyciągały.

Rośliny uprawiane w donicach, a przechowywane w chłodnych pomieszczeniach, takie jak fuksje, oleandry, pelargonie można obficiej podlać i po paru dniach przenieść w cieplejsze miejsce. Rośliny te już niedługo mogą rozpocząć wegetację i dlatego jest dobrze przesadzić je do świeżego podłoża. Jeżeli mamy rośliny o dużych rozmiarach, nie wymieniamy całej ziemi w donicy a tylko przesadzamy całą karpę do większej obsypując ją dookoła i na wierzchu. W dwa tygodnie od przesadzenia rozpoczynamy zasilanie nawozem dla roślin kwitnących.

Byliny, rośliny roczne i dwuletnie. Teraz juz można wysiać do pojemników rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady; aster chiński, lewkonia letnia, petunia ogrodowa, begonia stale kwitnąca, gazania lśniąca, lwia paszcza, lobelia przylądkowa, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański i wiele innych. Napełniamy pojemniki (najlepiej płaskie kuwety) mieszaniną ziemi, piasku i torfu w proporcji 2:1:1 albo gotową mieszankę zakupioną w sklepie ogrodniczym (w sprzedaży są dostępne podłoża specjalnie do siewu).

Po wysianiu, nasiona przysypujemy warstwą podłoża o grubości 3–5 mm (wskazana głębokość siewu to trzy długości nasion) i zakrywamy pojemniki szybą albo folią, aby zapewnić wilgotność. Optymalna temperatura kiełkowania ozdobnych kwiatów jednorocznych wynosi 20–22°C.

Sprawdzamy stan przechowanych bulw i karp dalii, pacioreczników, begonii, cebul mieczyków, i innych roślin niezimujących w gruncie. Wszystkie chore, przeschłe egzemplarze usuwamy.

Jeśli zima jest łagodna, to już z końcem lutego oczy nasze mogą ujrzeć kwitnące śnieżyczki (przebiśniegi), krokusy.

Trawy ozdobne, konieczne jest już teraz przycięcie suchych źdźbeł traw ozdobnych. Pod koniec lutego zima może już stać się łagodniejsza i wtedy, już po kilku dniach z cieplejszą temperaturą, trawy zaczynają wypuszczać nowe liście. Jeśli z przycinaniem będziemy zwlekać, to usuwając zeszłoroczne zeschnięte źdźbła możemy również przy tej operacji uszkodzić młode pędy.

Rośliny pokojowe. Koniec lutego to nadchodzący czas aby zacząć przesadzanie kwiatów doniczkowych do świeżego podłoża i większych doniczek. Pamiętać należy aby średnica nowej doniczki była większa o 1,5-2 cm. Podczas przesadzania starych roślin z dużymi bryłami korzeniowymi można wymienić tylko wierzchnią warstwę ziemi i obsypać dookoła korzenie wypełniając całą pojemność donicy.

Rośliny doniczkowe podlewamy w miarę potrzeby, aby nie dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej, ale i nie za bardzo przelewać jej. Odkurzamy liście i spryskujemy wodą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz