19.10.2011

Kompost i kompostowanie

Miejsce na pryzmę do kompostowania odpadków powinno być zacienione, oddalone od miejsca naszego częstego przebywania i nie wyeksponowane. Korzystne sąsiedztwo dla pryzmy kompostowej to krzew czarnego bzu lub leszczyny. Rośliny te wytwarzają  wyjątkowo przyjazny i specyficzny mikroklimat dla rozwoju bakterii, które wspomagają proces rozkładu składników organicznych odkładanych na pryzmie kompostu.

Wysokość pryzmy kompostowej powinna zmieścić się do 1,5 m. Korzystnie jest jej wysokość utrzymywać w 2/3 tego wymiaru, zajmuje mniej miejsca. Dobrym sposobem na kompostowanie odpadów organicznych jest skrzynia drewniana albo plastikowa bez dna. Są również inne możliwości, bo w sprzedaży są różnego rodzaju plastikowe kompostowniki. Jest to bardziej estetyczny sposób na przerób resztek organicznych w naszym małym gospodarstwie. Takie pojemnikowe rozwiązanie dla przerobu resztek na kompost jest nieco bardziej kłopotliwe, gdyż może tu dojść do przesuszenia materiału kompostowanego, należy pilnować wilgotności złoża i w razie potrzeby lekko skropić wodą.

Pryzmę kompostową koniecznie należy, przynajmniej raz w przeciągu dwóch miesięcy  przerobić, przerzucić i przemieszać to ze środka na zewnątrz i na odwrót. Gdy zbliża się zima przygotowany nawóz można już rozrzucić na ogród, trawnik, jeżeli tego nie zrobimy, lub materiał w pryzmie nie jest dostatecznie przerobiony to dobrze by było przykryć pryzmę liśćmi zebranymi do kompostowania w następnym roku.

Kompost to nawóz, który warto polecić każdemu ogrodnikowi i działkowcowi. Jest bogatym źródłem składników pokarmowych oraz próchnicy niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Wartość nawozowa kompostu zależy od materiału przeznaczonego na nawóz oraz sposobu przygotowania, częste przerabianie pryzmy kompostowej w znacznym stopniu poprawia jakość uzyskiwanego nawozu.

Bardzo dobre do kompostowania są różnego rodzaju obierki i odpady organiczne z kuchni, trawa skoszona z trawnika, zdrowe opadłe liście z drzew, nawet cienkie rozdrobnione gałązki, duże czy zdrewniałe pędy zdrowych chwastów również należy rozdrobnić. Taki rozdrobniony materiał szybciej się rozłoży i szybciej będzie można ten kompost używać do nawożenia roślin.

Nowo zakładaną pryzmę kompostową, rozpoczynamy od ułożenia warstwy świeżo skoszonej trawy albo chwastów wyplewionych na warzywniku, później mogą być obierki z kuchni, kolejną warstwą zalecane aby to był torf o grubości do 10cm i tak na przemian aż do wymaganej wysokości. Następnie należy złoże utrzymać w wilgotności, a po około 2 miesiącach od założenia należy pryzmę kompostową przerzucić stosując przemieszanie. Dobrym działaniem może być dodanie do tej pryzmy kompostowej nieco wapna magnezowego, taki nawóz będzie wzbogacony o te składniki a odczyn pH zbliży się do obojętnego.

Czego nie składamy na kompostownik; opadłych liści z drzew z wyraźnymi oznakami chorobowymi, chwastów w których znajdują się dojrzałe nasiona, świeżych korzeni perzu właściwego czy mniszka lekarskiego.

Liście, których drzew można wykorzystać do kompostu? Bardzo dobre na kompost są liście z wszystkich drzew owocowych z wyjątkiem orzecha włoskiego, dalej liście lipy, leszczyny, klonu, jesionu, wierzby. Można też wykorzystać liście dębu i stworzyć podłoże zbliżone do torfowiska. Natomiast kompostowane liście buku będą przydatne do odkwaszania gleby, gdyż zawierają dużo wapnia. Można również na kompost składać nadmiar masy zielonej z nawozów zielonych, jeżeli takiej ilości nie można przekopać, przykryć ziemią aby skruszało i zgniło już bezpośrednio w ziemi.

2 komentarze:

  1. miło zrozumiale treściwie no super napisane czytałam b.dużo a tu jeszcze więcej się dowiedziałam dziękuję powodzenia dajana63

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo pouczające , skorzystam na pewno , wiedzy nigdy nie za wiele. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń