28.03.2011

Zakładamy ogród

ogród>>

Zakładając ogród trzeba od czegoś zacząć. Myślę aby to było na dłuższy czas należałoby rozpocząć od odchwaszczenia i wyrównania terenu lub ukształtowania jego powierzchni.

Odchwaszczenie można zrobić różnymi sposobami, najprostszym i najszybszym jest użycie chemii, ale to nie ekologiczne.
Niektóre środki na etykietach opisane są jako biodegradujące, jednak z czasem okazuje się, bywa, że przy nagłośnieniu przez telewizję, że nie do końca to było prawdą. I w końcu środek został wycofany jako biodegradujący. Z tym trzeba być bardzo ostrożnym aby nie mieć ogródka przydomowego czy działki rekreacyjnej skażonych chemicznie. Są różne środki do niszczenia chwastów w zależności od ich rodzaju tzw. jednoliścienne lub dwuliścienne. Jednak trzeba przy tym ściśle przestrzegać instrukcji stosowania.


Drugim sposobem jest odchwaszczenie przez uprawę. To znaczy w ogrodzie przekopywanie zagrabianie wybieranie chwastów. Po trzech do czterech tygodni ponowne przekopanie wybieranie chwastów. I tak do czterech - pięciu razy w roku. Takie postępowanie ma na celu nie dopuszczenie do rozwijania się chwastów wieloletnich rozwijających się z kłączy czy korzeni jak i spowodowanie kiełkowania roślin jednorocznych rozmnażających się z nasion aby je przy ponownym przekopaniu zniszczyć.

Dobrze jest też w międzyczasie przekopywania, wysiać rośliny o dużej masie takie jak łubin czy rzepak. Przy zakopaniu zwiększymy ilość próchnicy w glebie. Łubin ma również mechanizm wiązania azotu w pęcherzykach przy korzeniach co wzbogaca ziemię w azot który jest składnikiem wzrostu masy zielonej u roślin. Uprawa taka ma na celu doprowadzić ziemię do odpowiedniej struktury (zwanej gruzełkowatą) i jej napowietrzenia.

Jeśli teren przyszłego ogrodu jest położony na glebie lekkiej piaszczystej, dobrze byłoby urzyżnić ją przez nawiezienie torfu. Torf ma właściwości utrzymywania wilgoci przez dłuższy czas, przynajmniej dłuższy niż ziemia piaszczysta. Gdy mamy mieć przyszły ogród na ziemi gliniastej ciężkiej, wskazane jest wybranie części gruntu choćby na głębokość przekopywania lub orki i nawiezienie innej uprawnej.


Po takiej uprawie mamy gotową glebę do obsadzania krzewami cebulami siewu trawy. 
Oczywiście można również założyć ogródek warzywny w celu zaopatrzenia kuchni w świeże warzywa i przyprawy.


Ogród o małej powierzchni można uprawiać ręcznie. Jednakże gdy jest to duża powierzchnia nie damy rady wykonać tego ręcznie. Należałoby wówczas tą uprawę wykonywać mechanicznie lub etapami.
---

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz