04.09.2011

Nawożenie organiczne, nawozy zielone

Nawożenie organiczne jest najczęściej stosowane w uprawie na działkach i ogródkach przy domu. Gdy używamy nawozy organiczne do zasilania roślin nie musimy się obawiać o dzieci czy zwierzęta domowe, które chasają po naszym ogrodzie że zostaną w jakiś sposób "podtrute", wszystkim jest wiadome, że małe dzieci, potrafią niesamowicie wysmarować się podczas zabawy, ale tu jest potrzebne mydło i woda.

Taki sposób nawożenia ma wiele zalet; dostarcza roślinom nie tylko dość składników pokarmowych ale również wzbogaca glebę w próchnicę, jest również tani i ekologiczny. Dotakowo jest to rozwiąznie, chociażby nawet cześcowe, związane z problem odpadków orgnicznych powstających w gospodarstwie domowym i podczas pielęgnacji ogrodu.

Najlepiej i najczęściej wykorzystywanymi nawozami organicznymi są;

  • kompost
  • nawozy zielone
  • różnego rodzaju gnojówki
  • obornik
  • gnojowica
Nawożenie nawozami zielonymi
Na nawóz zielony w zasadzie można przeznaczyć większość roślin jednorocznych czy dwuletnich jednak wybiera się te, które wytworzą dużo masy zielonej w krótkim czasie. Gdy rośliny osiągają wysokość 35-40cm należy je zaorać albo przekopać w przypadku małych powierzchni.

Najczęściej wykorzystywane rośliny jako nawozy zielone są;

w uprawie jesienno-wiosennej
  • żyto ozime, często jest wysiewane z wyką ozimą daje bardzo dużo masy zielonej wysiew nasion w miesiącu wrześniu a przekopanie w następnym roku w kwietniu/maju. 
w uprawie wiosenno - letniej
  • wyka, wysiew nasion może być od maja do września  wzbogaca glebę w azot może być uprawiana na wszystkich rodzajach gleb 
  • facelia błękitna, może być wysiewana już w marcu do sierpnia, bardzo szybko wyrasta, daje się łatwo zakopać bo jej ziela są bardzo kruche, tworzy piękny błękitny łan i przy okazji zagłusza wszystkie chwasty 
  • łubin żółty, wysiew od kwietnia do września, wzbogaca glebę w azot gromadząc go w pęcherzykach przy korzeniach, głęboko się ukorzenia przez to wprowadza części organiczne nawet poniżej warstwy uprawnej, nadaje się do uprawy na glebach lekkich kwaśnych i lekko kwaśnych. Możemy jako nawóz zielony również wykorzystać łubin niebieski, jednak daje wiele mniej masy zielonej i przez to jest mniej do przykopania i ma mniejsze zastosowanie w takim zadaniu.
Nawożenie nawozami zielonymi można stosować jako uzupełnienie na pół roku przed planowanym terminem wysiewu warzyw, oraz podczas przygotowywania ogrodu, albo części ogrodu, do nasadzeń w późniejszym czasie cebul, karp bylin, albo wysiewu nasion roślin wieloletnich. Również można wykorzystać taki sposób nawożenia przed planowanym założeniem nowej rabaty warzywnej, kwiatowej lub przed wysadzaniem krzewów owocowych. Takie wstępne przygotowanie i nawożenie gleby, jeszcze przed rozpoczęciem wysiewu i nasadzeń da lepsze efekty niż uprawa póżniesza wokół posadzonych roślin. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz