23.08.2011

Nawożenie mineralne dla ogrodu

Nawożenie to jedna z bardzo ważnych i podstawowych czynności wokół naszych roślin w ogrodzie. Nieatrakcyjny wygląd, słaby wzrost roślin, niewielkie kwiatki, bladość z przebijającymi zielonymi żyłkami na liściach lub brązowe igły u roślin iglastych to sygnały, że naszym roślinom jest potrzebna porcja dodatkowych składników pokarmowych.

Z osobliwości tej można wyróżnić nawożenie mineralne i organiczne.
Jeśli chodzi o nawożenie mineralne, to już  producenci z myślą o ogrodnikach-amatorach komponują
specjalne gotowe mieszanki nawozowe przeznaczone dla różnego typu roślin, dostosowane do potrzeb tych roślin.Tego rodzaju nawozy są bardzo wygodne w użyciu, ale należy stosować je zgodnie z opisem na opakowaniu. Również należy uważać aby nie przedawkować nawozów, bo może to roślinom zaszkodzić, zamiast pomóc. W sklepach ogrodniczych są do nabycia różnego typu preparaty przeznaczone dla trawników, roślin kwitnących, iglaków czy wrzosowatych. Nawozy mineralne często produkowane są w kształcie kuleczek lub granulek. Tu trzeba zwracać uwagę na bawiące się dzieci w ogrodzie, aby nie zaczęły bawić się kuleczkami.

Wysiew składników odżywczych mineralnych zaleca się wykonać przed opadami deszczu by mogły być wprowadzone do gleby razem z wsiąkającą wodą. Gdy jest okres dłuższy bez opadów a jest konieczność zasilania roślin  nawozami, to po rozsypaniu porcji nawozów mineralnych jest korzystnie aby je zmieszać, choćby tylko powierzchowniowo z glebą, następnie wskazane jest dość intensywne podlanie tego miejsca gdzie był rozrzucony nawóz.

Do nawożenia mineralnego trzeba również zaliczyć nawozy wapniowe. Wapń jest potrzebny do utrzymania gleby w odpowiedniej strukturze (zwanej gruzełkowatą), co ułatwia uprawę roślin i hamuje rozwój niektórych chwastów i mchu. Zawiera on różne mikroelementy potrzebne w odżywianiu roślin i regulacji wzrostu, kwietnia czy owocowania. Wapń jest elementem nawożenia, który działa na glebę odkwaszająco. Nawozy wapniowe stosuje się raz na kilka lat a ilość zastosowanego nawozu zależy od kwasowości gleby. Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 10 - 50 kg na 100 m.kw.

Rozsiew tego nawozu należy wykonać późną jesienią już po zbiorze płodów z ogrodu i wymieszać z glebą na głębokość około 15-20cm. Zabieg wysiewu nawozów wapniowych jesienią jest korzystny dla roślin ponieważ zmiany kwasowości w glebie będą przechodzić bardzo wolno przez okres zimowy i nie dojdzie u roślin do szoku związanego z nagłą zmianą zakwaszenia gleby. Mineralne nawozy wapniowe są jednocześnie naturalnymi ponieważ pozyskuje się je ze zmielenia skał, kredy i innych osadów zawierających wapń.

Inne nawozy mineralne, to tak zwane nawozy syntetyczne, występują w postaci płynnej lub granulatu w kształcie kulek albo nieforemnych granulek. Stosowanie tego specyfiku wymaga wielkiej ostrożności, tak aby nie doszło do przenawożenie roślin również niebezpiecznego dla zdrowia ludzi korzystających z dobrodziejstwa ogrodu podczas konsumpcji płodów. Decydując się na stosowanie ich bezwzględnie przestrzegać należy instrukcji a dawki przyjąć troszkę mniejsze niż podane w tabeli bo w tabelach są podane stężenia raczej dopuszczalnie a nie optymalne. W małych przydomowych i działkowych ogrodach najkorzystniej i najwygodniej jest używać nawozy granulowane wieloskładnikowe z mikroelementami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz