29.06.2011

Przykazania do podlewania roślin

Podlewanie wydaje się bardzo prostą czynnością, po prostu bierzemy wąż, którym płynie woda i już. Niby to proste ale zawsze jest ale, czy dobrze podleję, czy nie za mocno, czy w odpowiednim czasie, takich pytań lub podobnych może być wiele. 

Żadna roślina, nie może przeżyć bez wody. Nie możemy pozwolić na to, ażeby w naszym ogrodzie chociażby przez chwilę panowała nieznośna dla roślin susza. Może to doprowadzić do trudnego do naprawy, zniszczenia glebowej flory w naszym ogrodzie. Bo dżdżownica lepiej się poczuje gdy woda glebę zmiękczy i ochłodzi i rozwój grzybni powodujący rozkład obornika i kompostu okaże się szybszy. I nadal stawiamy sobie pytanie: jak podlewać roślinki w ogrodzie?

Różnorodność roślinek ogrodowych wymaga zróżnicowanego i pewnego nawadniania. Np. rośliny skalne, pustynne, na różnego rodzaju skalniakach nie wymagają obfitego nawadniania ale raczej tzw. skrapianie. Lekkie przesuszenie nawet do 1,5-2cm nie jest dla takich roślin zbyt groźne. Natomiast bardzo niedobrze jest gdy przesuszone będą rośliny ze środowiska bagiennego, to już katastrofa, mogą się nie odtworzyć i całkowicie obumrzeć. Jeśli zapewnimy każdej z roślin dostateczną dawkę wody, będą piękne i rozrośnięte a w końcu wybuchną piękne, kolorowe i aromatyczne kwiaty w sumie odwdzięczą się za opiekę.

Podlewanie jest w szczególności ważne w czasie letnich upałów. Pozostawienie ogrodu bez wody nawet na krótki – z naszego punktu widzenia czas, może być niebezpieczne i spowodować obumieranie roślinek. Trzeba oczywiście wiedzieć, opiekując się roślinnością, że każdy typ flory ma inne zapotrzebowanie na wilgoć. Zależne jest to także od rodzaju i klasy podłoża glebowego.

Większość roślin  ogrodowych dobrze rośnie w ziemi świeżo spulchnionej i mokrej. Bardzo dużo wody potrzebują rośliny o dużych i jędrnych liściach gdyż mają dużą powierzchnię oddawania (parowania) wody. Gdy wierzchnia warstwa takiego podłoża wyschnie na głębokość około 1 centymetra, to jest sygnał, że przyszedł czas zraszania. Wyraźnie widać, że dużo częściej trzeba podlewać rośliny młode czy świeżo posadzone a także te w czasie kwitnienia. Obficiej trzeba zaopatrzyć rośliny uprawiane w miejscach bardziej nasłonecznionych, ponieważ tam podłoże wysycha znacznie szybciej.

Podlewając rośliny w naszym ogródku koniecznością jest obserwować podłoże, na którym podlewamy rośliny gdy jest twarde, warstwy podlewań musimy rozłożyć aby nie stały kałuże. Ponieważ  to spowoduje zaschnięcie i zaskorupienie wierzchniej warstwy gleby, wówczas konieczne będzie znów spulchnienie aby do korzeni dochodziło powietrze. Gleby żyzne czy torfowe można podlewać znacznie rzadziej i obficiej. Podłoże mocno przepuszczalne piaszczyste wymaga bardzo dużo wody i częstego deszczowania, gdyż ogromna jej ilość i tak ucieka do głębszych struktur.

Jest kilka rodzajów podlewania flory, można w tradycyjny sposób podlewać glebę wokół krzaczków, lub spryskiwanie ziemi i listowia. Innym jest także kropienie, niejako poranna rosa.

Dlatego rozpowszechniają się różnego rodzaju urządzenia do nawadniania od zwykłych jedno stanowiskowych (spryskiwaczy bączków) po całe systemy deszczowni-zraszaczy z sterowaniem automatycznym czasowym i wylewających określoną ilość wody.

W tym całym podlewaniu, jest to bardzo ważne, nie podlewamy roślin rozgrzanych, to powoduje pewnego rodzaju paraliż termiczny podobnie jak u człowieka gdy rozgrzany wskakuje do wody by się ochłodzić. Najkorzystniejszym czasem podlewania jest poranek do godziny 10 i godziny popołudniowe po godzinie16 (tak by rośliny zdążyły przeschnąć przed zachodem słońca), gdy już wszystkie zieleniny ochłoną od spiekoty w ciągu dnia. Po podlaniu właśnie wieczorem jest długi czas, aby roślinki mogły zaopatrywać się w wodę przed kolejnym upalnym dniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz